В живота на всеки от нас в един или друг момент се случва да влезем в период, в който известно време се намираме под повишен стрес. Представям ви пет прости стъпки, които осезаемо ще подобрят физическото и най-вече психическото ви състояние, когато се намирате в подобен период:
- Магнезий
- Медитация / Релаксация
- Планирани малки закуски
- Оптимизиране на тренировките
- Практикуване на благодарност
Нека ги разгледаме една по една.
Заредете се с магнезий!
Нивата на магнезий в нашия организъм влияят директно на това колко силна реакция може да предизвика в нас даден стресор. Колкото по-ниски нива на магнезий имаме в организма, толкова по-лесно е даден стимул да ни изкара извън релси.
От друга страна – процесите, които настъпват в организма при силен и/или продължителен стрес, изчерпват запасите ни на магнезий. Започвате ли да схващате на къде отива влака?
Вижте как ще ви дойдат 3х500мг след 18:00. Ако сте ок – може да увеличите. Ако започнат да ви омекват екскрементите – може да намалите.
За повече информация по темата прочетете: Съвет #13: Високи нива на стрес? Магнезий!
Медитирайте!
Мартин Лутър Кинг е бил известен с това, че прекарва поне един час дневно в молитва. Негови са думите:
“Днес имам толкова много работа, че ще се наложи да отделя още един час за молитва!”
За Мартин Лутър молитвата е била нещо, което изчиства главата му и го зарежда.
Подобни резултати можем да постигнем с целенасочена релаксация за 10 минути веднъж или два пъти дневно. Лично аз препоръчвам да се случва веднъж сутрин и веднъж вечер, но може и да е само веднъж дневно – вие си преценете кога ви идва най-добре. В обедната почивка също е ок.
За повече информация по темата и как да медитирате/релаксите прочетете: Съвет #16: Прост метод за медитация и отпускане
Планирайте малки закуски!
Когато сме напрегнати, влизаме в състояние на оцеляване и въпреки че животът ни не е заплашен, се опитваме да … оцелеем. В подобни моменти или забравяме да ядем и от това страда тялото ни и оттам – дългосрочно и психиката – или правим възможно най-лошите избори за храна и от това средносрочно и дългосрочно страда тялото ни, а оттам и психиката.
Забелязвате ли дяволския кръг, който се оформя и тук?
За да го преборите – дръжте винаги под ръка:
- един-два вида пресен зеленчук
- един-два вида сурови ядки
- някаква форма на протеин (домашно сухо филе или суджук)
Към които лесно може да посегнете и които лесно можете да разпределите в две-три дози и да ги вземете с вас за през деня.
За повече информация как точно да го направите, прочетете: Съвет #17: Супер лесни идеи за бързи закуски
Оптимизирайте тренировките си!
Ако сме натоварени само в главата, но тялото ни има енергия – една хубава тренировка ще ни помогне да си изчистим главата, да разпуснем и да можем да видим нещата ясно.
Ако обаче поради огромното психическо напрежение и в тялото не е останала енергия, то тогава не е особено препоръчително да се пънем особено. В подобен случай е доста по-препоръчително само да се разтегнем, да се размачкаме с фоумролер и евентуално да направим малко ставна гимнастика. Това ще ни помогне да изчистим главата и няма да натоварваме допълнително и без това изтощеното тяло.
За да разберете какъв тип натоварване да изберете според моментното си състояние, прочетете: Съвет #14: “Чувствам се убит! Как да разберем да тренираме или не?”
Бъдете благодарни!
Когато сме стресирани, по-скоро сме склонни да се съсредоточаваме върху проблемите, а не върху решението. Склонни сме да се съсредоточаваме върху негативното и да забравяме за всичко позитивно, което ни обгръща.
Има един много лесен начин да обърнем този процес – Благодарността!
Ежедневно ни се случват хубави неща, които или приемаме за даденост, или пропускаме, когато сме напрегнати. Когато изчезнат обаче, усещаме болезнено липсата им.
Всеки от четящите тук има:
- покрив над главата си
- легло
- достъп до чиста вода
- чиста храна всеки ден
- Интернет
- приятели
- ….
- ….
И още много, много хубави неща, които просто не отчитаме.
Е, време е да го направим.
Вземете си една хубава тетрадка и я използвайте само за това. Всяка вечер преди лягане напишете три, само три неща, за които сте благодарни и си легнете да спите. Ако пък ви текне благодарността, пишете за всичко, което ви дойде на ум 🙂
За повече информация по темата прочетете: Съвет #6 – Бъдете благодарни за по-малко стрес и мазнини по корема
Заключение
Съветите са прости, но ще е нужно да вложите мисъл и усилие, за да ги реализирате. Времето, което ще се наложи да инвестирате сумарно не надвишава 30-35 мин – 10-20 мин медитация, 5 мин за Благодарност, 5 мин за планиране и порциониране на закуските, под 5 мин прием на магнезий и планиране на тренировка общо.
За сметка на това енергията, която ще ви се възвърне надвишава поне десетократно енергията, която сте инвестирали.
На мен лично ми звучи като добра сделка! 🙂
Успех!
⇒ Контузен, с болежки или пръснат от работа и стрес?
⇒ Ела на нашия Rehab Weekend!
- Кои витамини и минерали помагат при COVID-19, настинка и грип? - March 19, 2020
- [KnowHOW Share] – Обучение за Обучители! - July 25, 2018
- Менторска програма: [Възстановителен треньор] - July 19, 2018