Всеки път, като чуя тази реплика, произнесена от човек, когото бегло познавам или от прЕятел, когото никога не съм виждала на живо или на Фейсбук статус в зала, независимо дали е за танци или фитнес, се изпълвам със смесени чувства. От една страна се радвам, че хората показват загриженост към себе си и търсят съвет. От друга ми става кофти като се сетя как би могъл да ги манипулира човек, който им даде еднозначен, категоричен и изпълнен със самоувереност отговор на въпроса. Да не говорим, че ако питат двама прЕятели, всеки ще им даде различен отговор със същата самоувереност, с която би казал, че 2+2 е 4.
Единият ще е чел изследване, според което кафето е вредно, а другият – статия за ползите от антиоксидантите в „черното злато“, която започва с „учени откриха, че…“. Единият ще е свалил килограми с хранене основно с хляб, картофи, и ориз, а другият с омлет за закуска, пържоли за обяд и кИфтета за вечеря. Е, първият може да е имал препоръки от лекар за подобен режим поради проблеми със стомаха, а вторият да е свалил не от пържолките и кИфтетата, а от танците по 5 часа на ден 5 пъти в седмицата… но кой ли ще се сети да пита 🙂
И ко стана? Мазало 😀
Храненето е като всяко нещо от вселената – относително. И това не е закъсняла първоаприлска шега, а самата истина.
Ама чакай малко … как така?
За радост на едни и мъка на други, това, което нутриционистите (ех, каква хубава българска дума 😀 ) са установили, са твърдения и хипотези на база проведените до момента изследвания и научни открития. Като казах научни открития, трябва да споменем, че науката за храненето е много млада. Ако направим паралел с химията например, в средата на 19 век, когато нутриционистите тепърва осъзнават, че тялото окислява мазнини и въглехидрати, за да произведе енергия, химиците вече доказват съществуването на протоните, електроните, атомната маса и дори рентгеновите лъчи. Найс, а?
Напоследък под път и над път в медиите се цитират научни изследвания. Чудесно! Но както журналисти, така и читатели забравят или не знаят, че изследванията често са провеждани при изолиране на множество фактори и при контролирани условия. А човешкият организъм е достатъчно сложна, чувствителна и не на последно място своенравна система, която е в състояние да реагира когато и както си поиска. А в много изследвания, ако 50% от участниците качват килограми при стрес, а другите 50% свалят, средно аритметично стресът не им влияе … Пък дали някои тушират напрежението с преяждане, можем да разберем само с кристална топка в ръка. Евентуално 🙂
Освен това, участниците в провежданите изследвания в повечето случаи са пренебрежително малко на фона на милиардите жители на планетата, и сред тях преобладават спортисти, студенти, хора с тегло под или над нормата, и хора със сърдечни заболявания. А ние, клетите обикновени човеци, оставаме неизследвани, освен ако не се изследваме сами…
Да се изследваме сами?
Да. Но не с игли, епруветки или хипер хай-тек биотехнологии, а с наблюдение и усещане за самите себе си. Казват, че слабите обичат реда, а силните владеят хаоса. Именно онези, които овладяват хаоса на храненето, като не остават слепи и глухи за нуждите и реакциите на собственото си тяло, са силните, енергичните и самоуверените. Рецептата за правилното хранене не се крие в научните статии и тънките сметки, а в това да се информираме и да се вслушваме във всичко, което тялото ни се опитва да ни каже. Не тялото на нацепения пич или мацка в залата, а нашето собствено.
- Палачинки със суперхрани (и макроси) 🙂 - April 13, 2022
- Какво харесват жените? - March 30, 2022
- Зелен палачинков омлет - February 14, 2022