„Яж зеленчуци!“ е мантра, която кънти от сайтове, блогове, радиа, телевизии и често дори от устата на най-добрия ви приятел или приятелка. Независимо откъде долитат тези слова, е добре да се вслушаме в тях.

Защо?

Зеленчуците са не просто шарената гарнитура към пържолата ви… въпреки, че чудесно се справят и с тази роля. 🙂  Те са пълни с хранителни вещества, които тялото ви обожава – антиоксиданти, витамини, минерали, фибри и фитонутриенти. Освен това могат да придадат внушителен обем на храната ви, без да й придават дори наполовина толкова внушителни калории. Фибрите в тях пък помагат да се чувстваме сити по-дълго време и „захранват“ чревните бактерии (това са онези добри ченгета, които се грижат да се чувстваме добре, да не ни се подува стомахът и помагат на тялото ни да изхвърли излишните отпадъци). Зеленчуците съдържат и доста вода, а всички знаем колко е важно да сме хидратирани … Абе, приказка!

Обаче…

Доматите и краставиците май не растат през зимата.

Е, и?

Освен тях има повече от дузина зеленчуци, на които можете да се насладите в следващия месец, докато дойде сезонът на зелените салати.

Теоретично през зимата към сезонните зеленчуци спадат кореноплодните – ряпа, цвекло, моркови, алабаш, пащърнак. Казвам теоретично, защото студените дни, в които

навън виреят бели мечки, но не и вкусни тревички

и други шаренийки, са прекрасен момент да отворим камерата и да хапнем зеленчуци, които сме замразили, когато им е било времето. Вкъщи това са червените чушки. У вас могат да бъдат грах, тиквички, спанак или друг ваш любим зарзават, от който полезните свойства извират като гейзер.

Друга чудесна опция са изключително богатите на хранителни вещества зелени подправки – магданоз, целина, копър, босилек. Свежи или замразени, те могат да бъдат идеалното допълнение на всяка манджа или салатка.

Интересен и вкусен зеленчуков вариант за студените дни са също така броколите, карфиола и аспержите, които ви дебнат във всеки хипермаркет или плод-зеленчук, за да скочат в пазарската ви кошница.

Покрай всички модерни суперхрани често забравяме и едно друга зелена вкусотийка, на която сега й е времето – празът. Той е богат на витамини А, К и С, както и на натрий, калий, калций и магнезий. Освен всичко това, съдържа немалко фибри и става великолепен, ако се задуши с черен императорски ориз и морковки или просто се обърка с няколко яйчица. 🙂

Като говорим за великолепие,

консервираните домати са едно от тях. Тайната съставка, която придава червения им цвят – ликопенът, е изключително силен антиоксидант – близо 100 пъти по-силен от витамин Е. За разлика от повечето витамини, които могат да загубят до 70% от съдържанието си при термична обработка, при ликпопена е точно обратното – концентрацията му се увеличава при готвене. Така че ако смятате, че в консервираните, сготвени или сушени домати „не е останало нищо полезно“ – дайте ги на нас. Ние ще им се зарадваме подобаващо. 🙂

Ако все още се чудите какви зеленчуци да хапвате през оставащите студени дни…

Ето малко идеи от нашите трениращи:

Марина: “Китайско зеле, бяло зеле, червено зеле; бяла ряпа, черна ряпа, червена ряпа, червено цвекло – смесени и поотделно със зехтин и лимонов сок. Малко зехтин не обезмисля упражненията.”

Дени: “Аз включвам карфиол, броколи и тиквички, сварени на пара.

Алекс: “Аспержи, лук и праз.”

Кирил: “Ние тази зима се убихме да задушаваме разни грахове, зелени бобове (грахът и бобът са бобови растения от ботаническа гледна точка, но пък са бедни на калории, богати на фибри и донякъде на хранителни вещества). Спанакът замразен може да се яде готвен или пък да се сложи в шейк/смути (вкусът му почти не се усеща, особено ако не е много).

Стеблата от целина също са вариант. Коренът на пюре става чуден. Може и на салата да се яде, ако е нарязан на тънко с белачката: http://www.jamieoliver.com/…/veg…/ribbon-celeriac-salad

На по-блудкавите салати (зелева, разни листа и т.н.) слагаме по някоя друга ябълка, лимонов сок, балсамико, стафиди. Не е необходимо да плува в мазно и сол, за да се получи апетитен резултат 🙂 А с малко риба тон, пушена скумрия/сьомга, дребна маринована рибка, опечено или опушено пилешко, мога да погълна дори салата от шперплат…

Вени: “Аз също съм привърженик на кореноплодните – червено цвекло, тиква, розов картоф, моркови, целина. Плюс тези обичам много лимони. През зимата не ям домати, краставици и зелени салата. Просто ги усещам … грешни през зимата.

 

Стела Пенчева
Зеленчуци, който не яде…

Коментари