Преди години, когато бях малка, „вегетарианец“ беше почти присъда. Израсла съм при бабите си в малък провинциален град и село. Там почти всичко гледахме в градината и двора, включително и месото за ядене (кокошки, пуйки, зайци, ярета, свине). Затова и да чуя, че някой не яде месо, ми звучеше по-нелогично от някои изказвания на Божигол.
Днес обаче ситуацията е различна. Иконките и отметките „Вегетарианско“ и „Веган“ са навсякъде около нас. Вегетарианците и веганите също. Някои са такива от келешлък. Тези хора влизат в заведение, където всички съставки са изписани на витрината. „Сурова торта с лешници – съдържа лешници, бадемово мляко, тахан, кокосово масло, фурми и сушени кайсии“. Прочитат всичко и понеже не знаят (явно) коя съставка е с животински произход, питат с най-милия глас „Извинете, има ли нещо веган?“. Да са живи и здрави!
Има обаче и такива, които не ядат месо, защото им се е наложило по здравословни причини или защото са опитали различни начини на хранене и този им понася най-добре. Вместо като повечето лифтъри да анатемосвам всички веге-та накуп, разпитах тези, които са направили информирания избор. И научих интересни истории, които искам да споделя с вас.
Какво казват хората
Едната история е на Крис – мой приятел, който е на малко повече от 30 години, има спортно образование, работи в офис, и тренира по нещо има-няма 3-4-5 пъти в седмицата (тежести, йога, народни танци или каквото друго му се стори интересно). Ако броим и танцовите партита, понякога тренировките му надхвърлят броя дни в седмицата. Изглежда доста здравичък и с учудване научих, че от няколко години не яде месо.
Добре де, при толкова активен начин на живот, как си набавяш достатъчно протеин, за да запазиш мускулната си маса, която никак не е малко?
На другия полюс е друг мой приятел – Наско, който е на същите години и височина като Крис, но с коренно различна история.
Какво казват изследванията
Според едно от тях, в което са проследени над 5000 британци, разлика в общата смъртност между вегетарианци и месоядни е пренебрежителна. [1] Разлика в рисковете за развитие на различни болести при отделните групи има. Заключението на учените обаче е, че това „е необходимо да бъде изследвано допълнително“. Друго независимо проучване, проведено в Австралия върху близо четвърт милион възрастни, потвърждава същото: Разлика в общата смъртност между вегетарианци, вегани и месоядни почти няма [2].
Много от изследванията по темата се пропукват, когато стане въпрос за страничните фактори, налични при вегани, вегетарианци и месоядни, които наистина имат значение за това кой от какво и кога умира. Повечето проучвания отнасят критики именно за това. Да не забравяме, че пържените картофки са веган. Ако съпоставяме веган, който яде панирани имитации на кашкавалчета с пържени картофки, с месояден, който хапва пуешко филе със зелена салата, е едно. Да сравняваме ползи и вреди от зеленчукова салата с нахут с такива от съмнителни кренвирши и пържени филийки с пудра захар за десерт, е съвсем друго.
Един от малкото факти, които са ни известни е, че ако хапвате повече плодове и зеленчуци, ще бъдете по-здрави и ще живеете по-дълго. Ако обръщате внимание на здравето и навиците си (пиене, пушене и други подобни), също. Всичко останало
е относително. Засега.
Това, което учени от университета в Сидни обаче потвърждават, е, че вегетарианците и веганите обръщат повече внимание на здравето и навиците си, рядко пушат и пият. [2] Както и че храненето, богато на плодове и зеленчуци, носи ползи за здравето. И тези ползи са независимо от това дали ядете месо или не. Не случайно много англоезични източници подчертават, че plant-based eating не означава да се храниш само с растения. Това ще рече просто да включиш повече храни от растителен произход в ежедневието си – плодове, зеленчуци, ядки и семена.
Нито веганството, нито вегетарианството, нито това да тъпчеш пържоли за закуска, обяд и вечеря, е нещо, което трябва да се препоръчва на общо основание. Напротив! Твоят режим може да е перфектен за теб и неоптимален за друг. Би следвало всеки от нас да бъде насърчаван да следи обратната връзка от тялото си, за да реши какво да сложи в чинията си. И когато взема решение, да може да го обоснове с логични доводи, а не с “Майли Сайръс е веган и аз затова” или “яката батка от фитнеса, където ходя, така ми каза”.
#Мислете
Източници:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4691673/?fbclid=IwAR15ga51ZSNzkIjv1jW5L5Ds37R6gEeLB96TMFvDrDZR9UmO90F7qjkNCxI [2] https://nationalpost.com/news/canada/vegetarians-study-lower-risk-death?fbclid=IwAR1APE0ZVA-pb9zcgC0wAe_Cjoqr76JTflP3J2kutYU1yhPt8N5ngbQ42-E- 2025 Хранителна мода - March 11, 2025
- Палачинки със суперхрани (и макроси) 🙂 - April 13, 2022
- Какво харесват жените? - March 30, 2022